Správnym skladovaním dokážete výrazne predĺžiť ich životnosť
Vajíčka majú na obale uvedený dátum spotreby. Ich odporúčaná doba použitia je do 28 dní. Ak ich však budete skladovať správne, vydržia aj dlhšie. Vajíčka sa dajú dokonca aj zamraziť alebo chutne naložiť. Viete ako správne postupovať a ako dlho takto uskladnené vydržia?
Vajíčka kúpené v supermarkete
Chladničky majú síce špeciálne miesto na vajíčka, ktoré láka k ich uloženiu, ale najlepšie bude, ak ich ponecháte v ich pôvodnom kartónovom obale. Takto ich udržíte dlhšie čerstvé a zabránite nasiaknutiu pachov a chutí z iných potravín. Vajíčka majú vyše 17-tisíc pórov a cez póry v škrupine sú schopné absorbovať okolité pachy. Najlepším riešením je uložiť obal s vajíčkami do strednej časti chladničky, ktorá je najchladnejšia a teplota je tu najstabilnejšia. Životnosť vajíčok môžete takýmto spôsobom predĺžiť až na päť týždňov.
Čerstvosť vajíčka si viete overiť jednoduchým testom: ponorením do pohára s vodou. Vajce časom stráca vodu, čiže čím nižšie bude ku dnu pohára, tým je čerstvejšie.
Vlastný chov
Vajíčka z domáceho chovu majú na dedinách silnú tradíciu. Sú síce chutné, ale málokto tuší aké nástrahy na nich číhajú. Dôležité je vyhnúť sa umývaniu vajíčok pred ich vložením do chladničky, pretože vajcia majú na svojom povrchu prirodzenú ochrannú bielkovinovú vrstvu, ktorá ich robí odolnými voči mikroorganizmom. Táto odolná vrstva sa pri umývaní vajíčok výrazne narúša, a preto sa odporúča znečistenie na povrchu vajíčok odstraňovať až tesne pred ich použitím. Ideálne je ich mať uložené v kartónovom obale, a to širšou časťou nadol, čím sa žĺtka udržia v strede. V prípade silného znečistenia vajíčok môže dôjsť k ich dekontaminácii, pričom platí: čím väčšie znečistenie, tým väčšia pravdepodobnosť prieniku mikroorganizmov do obsahu vajíčka cez škrupinu. Ideálne je takéto vajíčka umyť a ihneď spotrebovať.
Zmrazenie vajíčok
Ak máte väčšie zásoby a chcete vajíčka skladovať dlhšie ako tri až päť týždňov odporúča sa ich zamrazenie, pretože takýmto spôsobom dokážete vajíčka uchovať až jeden rok. Ide o spoľahlivý a hygienický spôsob predĺženia ich životnosti. Pri zamrazovaní nie je možné uchovať vajíčka v škrupinke, pričom je dobrým nápadom odložiť si vajíčka vcelku, ale aj oddelene bielka od žĺtok, ktoré dokážete následne jednoducho využiť pri pečení. Výnimka pri zamrazovaní platí aj pre uskladnenie vajíčok na tvrdo. Na takýchto vajíčkach by ste si veľmi nepochutnali, pretože po rozmrazení by ostali vajíčka tuhé s väčším množstvom vody.
Skladovanie bielkov a žĺtkov
Ak ste pri pečení koláča potrebovali použiť iba časť vajíčka, zvyšné bielko či žitko budete musieť spotrebovať pomerne rýchlo. Bielka by mali vydržať v chladničke štyri dni, zatiaľ čo žĺtka je potrebné spotrebovať do dvoch dní.
Nakladané vajíčka
Uskladnenie vajíčok ich naložením nie je v našich domácnostiach veľmi časté, zatiaľ čo v anglosaských krajinách sú nakladané vajíčka veľmi obľúbené. V chladničke naložené vydržia tri až štyri mesiace, a v prípade nečakanej návštevy máte rýchlu sladkokyslú pochúťku ihneď na stole. Jednoduchý návod na prípravu nakladaných vajíčok: Najskôr je ich potrebné natvrdo uvariť a po vychladnutí olúpať. Základnú zálievku si pripravíte z vody, octu, cukru, soli a korenín, ktorú v hrnci privediete do varu a necháte vychladnúť. Vajcia vložíte do zaváracích pohárov, pridáte natenko nakrájanú cibuľu a cesnak a zalejeme vychladnutým nálevom. Výborné sú vraj aj variácie so zeleninou, cviklou, či feferónkami, pretože tie dodajú vajíčkam nový rozmer chuti a aj nevšedné zafarbenie.
www.novogal.eu