Cieľom našej spoločnosti je produkcia kvalitných vajec a mäsa, pričom berieme ohľad aj na život sliepok a ochranu životného prostredia.
Moderné zrekonštruované welfare haly
Svetový trend starostlivosti o sliepky dáva prednosť chovu sliepok v moderných voliérových halách pred „klasickými“ klietkami. Sliepky sa vo voliérových halách môžu voľne bez akýchkoľvek obmedzení pohybovať, prijímať krmivo, zoskupovať sa, odpočívať, hrabať a znášať vajíčka do hniezd. Zdravie sliepok je pri takomto spôsobe chovu omnoho stabilnejšie, pretože aj ich prirodzená odolnosť sa stáva silnejšou.
My v Novogale sme sa rovnako zamerali na welfare chov a lepšie podmienky pre život našich sliepok. Napriek tomu, že rekonštrukcie hál sú finančne náročné a predstavujú náklady navyše, tak postupne prebudovávame všetky haly na walfare chovy. Doposiaľ sme zmodernizovali štyri haly na moderné voliérové. Ide o obohatené zväčšené klietky, kde majú naše nosnice pohodu na slamových podstielkach, dostatok priestoru na hrabanie, znášku a aj jedlo. V halách majú nepretržitý prísun kvalitného krmiva a teplej vody, čím sa ich stres značne minimalizuje. Keďže nosnice nemajú rady zimu a prievan, pokrokové vetracie systémy im zabezpečujú dostatok kyslíka a primerané teploty.
Energetická sebestačnosť
Postupne sa už vo viacerých domácnostiach používajú slnečné kolektory na ohrev teplej úžitkovej vody či na kúrenie. Kolektory sa dajú využívať aj v poľnohospodárstve, napríklad u nás na farmách, kde sa chovajú nosnice či kurčatá využívame v zime slnečnú energiu z kolektorov na kúrenie a v lete na klimatizáciu a chladenie hál.
Ak by ste sa išli pozrieť na našu farmu do Levíc, na strechách hál by ste ich našli mnoho. Čistá energia zo slnka sa tak stala naším dodávateľom energie. Nielenže ročne ušetríme, ale šetríme aj životné prostredie. Pri získavaní slnečnej energie neprodukujeme do okolia žiadne nebezpečné látky a zároveň sme čiastočne sebestační.
Nové obaly z biomateriálov
Vajíčka sú krehké a vyžadujú si špeciálne zaobchádzanie počas celého priebehu dodávateľského reťazca. Od producentov putujú do obchodných reťazcov a veľkoskladov, odkiaľ si ich potom zákazník môže odniesť domov. Počas celej doby by mali ostať čerstvé a nepoškodené. A práve správne obaly im poskytujú optimálnu ochranu. Materiál by mal byť vzdušný, obal by mala zabraňovať strate vlhkosti a zároveň chrániť vajcia pred rozbitím a nežiaducimi pachmi.
Vajíčka Ovogal farm sú balené výlučne do ekologických obalov z biomateriálov. Ide o lisované vlákna, ktoré sú plne recyklovateľné a sú vyrábané z čerstvej buničiny alebo recyklovaného papiera. Vajíčka sú ekoobalmi dostatočne chránené a navyše nezaťažujú životné prostredie. „Máme vyše 100 rôznych druhov obalov a všetky sú vyrobené z recyklovateľných materiálov,“ vysvetľuje Ing. Ladislav Birčák, riaditeľ Novogalu.
Plná automatizácia zberu vajec a balenia
Naše farmy sú vybavené najnovšími strojmi zabezpečujúcimi plnú automatizáciu procesu zberu, spracovania a balenia vajec. Začína sa to u hniezd, kde sliepky kladú vajíčka, pokračuje to pásovými dopravníkmi, „výťahmi“ na vertikálnu dopravu vajec , strojmi na čistenie, triedenie vajec podľa veľkostí, biologickú kontrolu a celý proces končí balením vajec.
Najmodernejšie stroje znižujú množstvo manuálnych činností, ktoré by mohli viesť k poškodeniu vajec. Zabezpečená je vysoká produktivita a kvalita vajec. Celý proces od vyliahnutia vajíčka až po jeho zabalenie postupuje veľmi rýchlo a vajcia sa tak na pulty predajní dostávajú v krátkom čase. Vajíčka Ovogal farm sa od času vyliahnutia expedujú do 3 dní, takže v obchodoch ich kúpite čerstvé, vďaka čomu patria medzi tie najchutnejšie.
Pozrite si naše video: https://www.youtube.com/watch?v=M18qkAOXrrs