Vajíčka sú jedinečnou komoditou, v gastronómii často a s obľubou využívanou. Kvalita vajec by mala byť v rámci európskej únie rovnaká, viažu sa k nej európske vyhlášky a normy. Nie vždy sú ale vajíčka dovážené z iných krajín európskej únie kvalitou také, aké majú byť.
Pre tuzemských spotrebiteľov sú slovenské vajíčka z hľadiska kvality a zdravia najbezpečnejšie:
„Bezpečnosť je daná tým, že celá výroba slepačích vajec je pod neustálou zooveterinárnou kontrolou. Tá spočíva nielen v kontrole chovov žijúcich nosníc, ale zameriava sa aj na odchov kuričiek, robia sa neustále odbery vzoriek vody, krmiva, trusu, sterov na prítomnosť baktérií, salmonely a podobne. Počas života sliepky sa urobí viac ako dvadsať rozborov vzoriek vstupov a výstupov, oproti tomu v niektorých iných krajinách to často nie je ani štvrtina,“ vysvetľuje riaditeľ Ovogal farm, Ing. Ladislav Birčák.
Na pultoch našich predajní sa pritom nachádza veľký podiel vajíčok dovážaných zo zahraničia. Najväčší dovoz vajec na naše územie je z Poľska. Poľsko je pritom známe nekvalitnou produkciou v rámci živočíšnej výroby, či už ide o vajcia alebo o mäso. V oboch prípadoch boli v posledných rokoch zaznamenané kauzy v súvislosti so salmonelou, prítomnosťou plesní, karcinogénnych, či iných zakázaných látok.
Slovensko je pritom v produkcii vajec dlhodobo sebestačné. Sebestačnosť sa pohybuje na úrovni 90 -100 % a patrí medzi najvyššiu v rámci produkcie živočíšnych komodít. Štatistiky hovoria, že v roku 2019 bolo na Slovensku vyprodukovaných približne 1,1 miliardy vajíčok. Rok predtým, to bolo o niečo menej. Napriek tomu, v obchodoch nájdete iba 67% slovenskej produkcie, ktorá v porovnaní s predchádzajúcim rokom dokonca klesla.
Prečítajte si tiež: Kvalita vajec závisí aj od ich veku. Viete aké kupujete vajíčka?
„Sebestačnosť živočíšnej výroby na Slovensku v 80-tich rokoch či už v bravčovom, hovädzom mäse alebo mlieku a vajciach bola známa, prudko však poklesla po vstupe do EÚ práve pre konkurenciu nekvalitných ale hlavne lacných komodít zo zahraničia, ktoré sú dotované nad pomery Slovenska. Z toho celého nám v súčasnosti ostala sebestačnosť jedine v komodite vajíčok. Tie sa totiž nedajú ani zamraziť ako mäso, ani sa nepoužívajú ako sušené mlieko. Je to komodita každodennej potreby,“ dopĺňa Ing. Birčák.