Pre zdravý a šťastný život potrebujú deti energiu, ktorú čerpajú z kvalitných potravín. Vajíčka v jedálničku detí zohrávajú významnú úlohu. Máloktorá potravina z prírody v sebe spája taký vysoký obsah živín, vitamínov, minerálov a ďalších jedinečných zložiek. Ich prijaté množstvo u detí sa však od dospelých líši.
Kedy je čas začať jesť vajíčka?
Odborníci odporúčajú pridať vajíčka do detskej stravy už vo veku šiestich mesiacov alebo v momente, kedy dieťa začne konzumovať tuhšiu stravu. Do prvého roku by však dieťatko malo dostávať iba žĺtok, vaječný bielok by mal byť zo stravy vylúčený. Po prvom roku sú vhodné už celé vajíčka uvarené natvrdo. Je potrebné začať s menšími množstvami a postupne sa vajcia môžu pridávať aj do iných jedál. Mimoriadne dôležité je, aby vajíčka boli vždy čerstvé a dostatočne tepelne upravené.
Mäso by sa malo jednoročnému dieťatku podávať aj päťkrát týždenne. Odborníci radia dvakrát týždenne namiesto mäsa pripraviť vajíčko.
Hoci alergiou na vajcia trpí iba veľmi malé percento populácie, bola by to veľká škoda nemôcť si pochutnávať na vajíčkach počas života. Zaradenie celých vajíčok do detskej stravy po jednom roku pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku alergie na túto chutnú potravinu v neskoršom veku.
Pre zdravý mozog
Výskumy zistili, že tehotné a dojčiace ženy, ktoré jedli vajíčka, zabezpečili pre svoje deti dostatok cholínu. Cholín je významnou látkou nevyhnutnou pre správny vývoj a činnosť mozgu dieťaťa. Ak je už dieťatko väčšie, cholín je dôležitý aj pre pamäť či učenie. Jedno veľké natvrdo uvarené vajce obsahuje približne 147 mg cholínu. Vajíčka sú pre všetkých ľahko dostupné a v porovnaní s inými potravinami sú stále cenovo prijateľnejšie.
Cholín sa pre deti odporúča prijímať denne v týchto množstvách:
- 150 mg od 7 mesiacov do 1 roka
- 200 mg od 1 do 3 rokov
- 250 mg od 4 do 8 rokov
- 375 mg od 9 do 13 rokov
- 550 mg od 14 do 18 rokov
Pre deti bude dostatočné, ak zjedia jedno až dve vajíčka týždenne. Doplnenie potrebného množstva cholínu je možné aj z iných zdrojov, ako napr. hydina, hovädzie, bravčové mäso, ryby, mliečne výrobky, semená, orechy či celozrnné potraviny.
Správna hmotnosť detí
Štúdie potvrdzujú, že vajíčka zohrávajú dôležitú úlohu pre udržiavanie ideálnej hmotnosti dieťaťa. Deti, ktoré jedia na raňajky vajíčka, prijmú na obed menej kalórií, čo je spôsobené práve vysokým podielom bielkovín vo vajciach. Výskumy rovnako potvrdili, že u týchto detí, sa v priebehu doobedia znížil aj pocit hladu.
Raňajky u detí, ktorých súčasťou boli vajíčka, v porovnaní s raňajkami bohatými na sacharidy:
- zvýšili sýtosť detí o 32 %
- znížili hlad o 14 %
- znížili chuť do jedla o 30 %
Zdá sa, že na správnu reguláciu hmotnosti významne vplýva aj strava, do ktorej sú zaradené aj vajíčka.
Pre dobrý zrak
Luteín a zeaxantín sú kľúčové živiny podporujúce zdravie očí nielen u detí. Patria medzi karotenoidy a okrem zeleniny sa nachádzajú v malom množstve aj vo vajciach. Jedno natvrdo uvarené vajce obsahuje 353 mikrogramov luteínu a zeaxantínu.
Obe živiny ovplyvňujú aj intelektuálne procesy, a to najmä v podobe chápania a vedomého vnímania. Majú taktiež vplyv aj na rýchlejšie myslenie, zdôvodňovanie a spomienky.
Extra výživné hodnoty
Z nutričného hľadiska sú vajcia pre batoľatá a deti neuveriteľne významným jedlom. Už jedno vajíčko je výborným zdrojom železa, bielkovín, tukov, vitamínov A, D, E, B12, B6, cholínu, folátu, ryboflavínu, biotínu, zinku, vápnika, selénu, jódu, fosforu, luteínu, taurínu, imunoglobulínov a ďalších prospešných látok. Vajíčka sú kvalitnou živočíšnou potravinou, ktorá napomáha, aby z detí vyrástli zdravé, silné a inteligentné bytosti.