Vaječnú omeletu poznáme ako ľahkú a nadýchanú palacinku. Vajcia sa rozšľahajú s malým množstvom mlieka, smotanou, prípadne sa môže pridať aj voda a následne sa upečú bez miešania. Do omelety sa bežne pridáva syr, bylinky, zelenina, šampiňóny, šunka alebo slanina, no niekde aj alkohol, sladké víno alebo do najdrahšej omelety na svete sa dáva dokonca aj kaviár.
História omelety
Predpokladá sa, že omelety pochádzajú z Orientu, a to konkrétne zo starovekej Perzie. Dobyvatelia sa pravdepodobne naučili tento recept od svojich otrokov. Prvá omeleta vznikla spojením rozšľahaných vajec s nasekanými bylinkami a korením, ktoré sa spolu usmažili. Avšak omeleta prešla časom zmenami.
Francúzske slovo „omelette“ – rozbité vajce sa začalo používať v polovici 16. storočia. Predchádzajúce názvy omelety boli alumelle a alumete a používali sa v Paríži v 14. storočí.
Pečenie každoročnej tradičnej obrovskej veľkonočnej omelety sa v meste Bessières vo Francúzsku spája s Napoleonom Bonaparte, ktorý so svojou armádou putoval južným Francúzskom a rozhodol sa na noc oddýchnuť si práve v meste Bessières. Miestny krčmár mu pripravil omeletu, ktorá mu mimoriadne chutila a bola pre neho kulinárskym zážitkom. Na ďalší deň prikázal obyvateľom mesta, aby pozbierali všetky vajcia v dedine a pripravili pre jeho armádu obrovskú omeletu.
Najslávnejšia omeleta de la mère Poulard (omeleta matky Poulard)
Omeletu vymyslela Anne Boutiaut Poulard (známa aj ako matka Poulard) v 19. storočí v Mont-Saint-Michel vo Francúzsku a je považovaná za najslávnejšiu omeletu na svete. Táto jedinečná omeleta sa podáva v tamojšej reštaurácii La Mère Poulard a tiež v niekoľkých ďalších reštauráciách na malom čarovnom ostrove Francúzska. V opátstve Mont Saint Michel je jednou z hlavných turistických atrakcií.
Slávna omeleta sa pripravuje netradične. V miske sa rozbijú dve vajcia a k nim sa následne pridajú dve žĺtka. Dva bielky sa odložia bokom. Vajcia sa v miske šľahajú pri nízkej rýchlosti päť minút, potom sa k nim pridá creme fraiche a zmes sa šľahá ďalšie tri minúty. Dochutí sa soľou a korením. Zvyšné dva bielky sa vyšľahajú do tuha a jemne sa vmiešajú do zvyšku vajec.
Denverská omeleta
Nazývaná aj westernová omeleta je omeleta so šunkou, cibuľou a paprikou. Niekedy sa do nej pridáva aj syr. Historici špekulujú, že toto jedlo sa pôvodne podávalo v chlebe ako sendvič. Vymysleli ho v 19. storočí na americkom západe vodiči, ktorí vozili dobytok. Druhá verzia hovorí o tom, že za touto omeletou stoja čínski železniční kuchári, ktorí ju vymysleli za účelom, aby sa vajíčko dalo „preniesť“.
Neskôr bola vyvinutá verzia bez chleba a stala sa známou ako denverská alebo západná omeleta. V súčasnosti sa dajú bežne kúpiť sendviče, ktoré sa nazývajú denverský sendvič a ich vnútro je plnené vajíčkovou omeletou.
Hangtown fry a omeleta Tamagoyaki
Hangtown fry je typ omelety, ktorý sa preslávil počas kalifornskej zlatej horúčky v 50. rokoch 19. storočia. Najbežnejšia verzia zahŕňa slaninu a ustrice kombinované s vajíčkami, ktoré sa vyprážajú spolu.
Tamagoyaki je japonská omeleta, ktorá sa vyrába zvinutím niekoľkých vrstiev uvareného vajíčka. Vyrába sa na sladko alebo slano, pričom sa do nej pridáva cukor alebo sójová omáčka. Do niektorých receptov sa pridáva aj miestny alkohol, ako napr. saké alebo sladké japonské ryžové víno mirin. Často sa pripravuje v obdĺžnikovej omeletovej panvici.
Iné netradičnejšie typy omeliet
- Sladká omeleta – k vajciam sa pridáva nakrájané ovocie
- Tortilla omeleta – jej súčasťou sú krevety, bravčové mäso, cesnak, cibuľa
- Menej kalorická omeleta sa pripravuje spojením vaječných bielkov a syra so zníženým obsahom tuku a zeleniny
- Syrová omeleta – do rozšľahaných vajec sa pridáva syr cheddar.Zvyčajne sa táto omeleta podáva s avokádom, nakrájanými paradajkami, kyslou smotanou a guacamole
- Špenátová omeleta – jednoduchý typ omelety, ktorý sa pripravuje spojením čerstvého špenátu, masla, múky, mlieka a korenia
- Tortilla de patatas – španielska omeleta, ktorej príprava spočíva v spojení smažených zemiakov, cibule, papriky, šunky nakrájanej na kocky a syra
- Frittata – pripravuje sa na priamom ohni zo syra, mäsa, zeleniny a vajíčok
- Tamagoyaki – japonská omeleta je robená na štýl západných omeliet a často sa podáva s ryžou a kečupom
- Indická omeleta – do vajec sa pridáva korenie ako rasca a kurkuma, tiež nakrájané zelené čili papričky, cibuľa a lístky koriandra
- Boerenomelet – ide o holandskú omeletu, ktorá sa pripravuje spojením vajíčok, papriky, póru, húb, cibule, soli a korenia
Najväčšia omeleta sveta
Vážila 6 466 kíl a bola upečená v Santaréme v Portugalsku 11. augusta 2012. Na jej príprave pracovalo 6 hodín až 55 ľudí, a to všetko pod vedením šéfkuchára Pedra Mendesa. Použila sa panvica s hmotnosťou 4 290 kg a priemerom 10,3 metra. Na omeletu sa použilo 145 000 vajec, 1995 litrov oleja a 480 kíl masla.
Najdrahšia omeletu vám ponúknu v New Yorku
Zillion Dollar Lobster Frittata je názov najdrahšej komerčne dostupnej omelety. Stojí 1 000 dolárov a je uvedená na jedálnom lístku v reštaurácii Norma v hoteli Le Parker Meridien v New Yorku. Súčasťou omelety Frittata je 280 g kaviáru a približne 0,45 kg homára, ktoré pokrývajú vajíčkovú zmes a vyprážané zemiaky. Reštaurácia má v ponuke aj menšiu, lacnejšiu verziu s názvom „bežná frittata“, ktorá stojí 100 dolárov.