Vitajte vo svete vajec! Tieto nádherné ovály sú neuveriteľné a sú viac než len obľúbenými raňajkami. Vajcia sú zázrakom prírody, a to od ich obsahu v podobe veľkého množstva bielkovín a živín až po úžasné reprodukčné vlastnosti ich živočíšnych producentov.
- Vajíčka môžete aj nakladať. Vo veľkom tak robili Nemci už v roku 1700
Tradícia sa neskôr presťahovala do Ameriky, kde sa zachovala vďaka germánskym prisťahovalcom v pensylvánsko-holandskom regióne. Lahodne nakladané vajíčka nájdete v mnohých baroch na východ od rieky Delaware a tiež na pár miestach v severnej Kalifornii.
- Poppová hviezda Madonna hrala vo filme s názvom „The Egg“
V roku 1974 študent Wyn Cooper nakrútil pre triedu film s jednoduchým názvom „Vajíčko“, v ktorom hrala jeho vtedy ešte neznáma spolužiačka Madonna. Tá zjedla vo filme surové vajcia, čo mimochodom zvládla bravúrne. Nevieme síce, ako bol film hodnotený, avšak z našej strany dávame egg-scelentnú známku.
- Šikovný trik ako zistiť, či je vajíčko surové alebo uvarené natvrdo bez toho, aby ste ho rozbili
Použite metódu točenia! Nájdite si hladký a rovný povrch ako napr. kuchynskú linku a vajce rýchlo roztočte. Ak sa vajce točí hladko a plynulo znamená to, že je uvarené natvrdo. Ak sa kýve alebo nepravidelne točí, je surové. Je to spôsobené tým, že tekutina vo vnútri surového vajca sa pohybuje, čo vytvára nerovnováhu, zatiaľ čo pevné vnútro natvrdo uvareného vajca umožňuje „hladké“ točenie.
- Vajíčka z obchodov sa nikdy nevyliahnu
Tieto vajíčka sú neoplodnené, čo znamená, že sa z nich nikdy nevyliahnu kurčatá. U sliepok, ktoré zniesli tieto vajíčka, totiž nedošlo k páreniu s kohútom. Vajíčka tak obsahujú iba genetický slepačí materiál a živiny, čo ich robí vhodnými na konzum.
- Rôzne plemená sliepok znášajú vajcia v odlišných intervaloch
Vajíčka od rôznych sliepok nie sú znášané rovnako často. Niektoré plemená môžu znášať vajcia takmer každý deň, zatiaľ čo iné ich znášajú každý druhý deň alebo len raz či dvakrát týždenne. Táto variabilita ukazuje prirodzenú rozmanitosť medzi plemenami nosníc a ich schopnosť znášať vajcia.
- Staršie slepačie vajcia sa oveľa ľahšie šúpu
Je to v dôsledku prirodzených zmien, ku ktorým časom dochádza. Vajcia starnutím strácajú vlhkosť a oxid uhličitý, čím sa ich obsah mierne zmršťuje. Na tupom konci sa vytvárajú tiež väčšie vzduchové kapsy. Okrem toho sa zvyšuje hladina pH vaječných bielkov, čo pomáha uvoľňovať membránu zo škrupiny. Výsledkom je, že pri varení majú staršie vajcia častokrát škrupiny, ktoré sa odlupujú ľahšie ako škrupiny čerstvejších vajec.
- Slepačie vajcia sa konzumujú viac ako ktorékoľvek iné vajcia
Kuracie vajcia dominujú celosvetovej spotrebe vďaka niekoľkým praktickým a ekonomickým faktorom. Kurčatá majú v porovnaní s inými vtákmi schopnosť produkovať veľa vajec, čím dokážu uspokojiť veľký dopyt po vajíčkach.
Nosnice tiež vyžadujú menej miesta na hniezdenie, čo umožňuje chov s vyššou hustotou a za nižšie náklady. Sliepkam chýbajú aj silné ochranné inštinkty voči ich hniezdam, čo uľahčuje zber vajec a čo je aj menej náročné na prácu. Tieto faktory robia zo slepačích vajec najdostupnejšiu a najviac nákladovo efektívnu možnosť veľkoprodukcie.
- V Číne sú problémom falošné slepačie vajcia
Otázka falšovaných kuracích vajec v Číne vyvoláva značné obavy spotrebiteľov a potravinárskeho priemyslu. Falošné vajcia vyrobené z materiálov ako je živica, koagulant a škrob a s umelou škrupinou sa veľmi podobajú na skutočné vajíčka.
Schopnosť produkovať až 1500 falošných vajec denne zhoršuje tento problém, ktorý môže predstavovať zdravotné riziko pre nič netušiacich spotrebiteľov a zároveň podkopáva dôveryhodnosť dodávateľských reťazcov. Falošné slepačie vajíčka ovplyvňujú trh so skutočnými vajcami, a to spôsobenými ekonomickými škodami a poškodzovaním dobrého mena legitímnych producentov vajec.
- V Amerike existuje spoločnosť, ktorá vznikla iba preto, aby šírila dobré meno vajíčkam
American Egg Board (AEB) zohráva kľúčovú úlohu v poľnohospodárskom sektore tým, že sa snaží o čo najväčšiu viditeľnosť a spotrebu vajec. Primárne sa zameriava na marketingové stratégie, ktoré spotrebiteľom ukazujú výhody jedenia a všestranného využívania vajec v jedlách. Nezabudnuteľnou bola ich kampaň so slávnym sloganom: „Neuveriteľne jedlé vajce“. Prostredníctvom rôznych iniciatív sa AEB zameriava na podporu producentov vajec, zvyšovanie dopytu po vajciach a vytvárania pozitívneho obrazu o nich.
- Trochu odbornosti o veľkostiach vajíčok
Existuje niekoľko rôznych typov klasifikácie vajec na základe ich veľkosti. Základné vajcia s malým množstvom žĺtka sa nazývajú mikrolecitálne, stredne veľké vajcia s malým množstvom žĺtka sa nazývajú mezolecitálne a veľké vajcia s veľkým koncentrovaným žĺtkom sa nazývajú makrolecitálne.
Zaujímavosti o „neslepačích vajíčkach a ich producentoch“
11. Viac ako 99 % objavených zvierat znáša vajíčka!
Existujú dokonca aj cicavce, ktoré znášajú vajíčka. Nie je ich však veľa, ide iba o päť druhov: platypus a štyri druhy echidny. Všetky tieto druhy sa vyskytujú výlučne v Austrálii a na Novej Guinei.
- Kto znáša najväčšie vajcia? Aj keď si možno myslíte, že pštrosom prislúcha tento titul, máte pravdu, ale iba na súši!
Žraloky veľrybie sú najväčšie ryby na planéte a znášajú aj najväčšie vajíčka. Jedno vajce získané od žraloka veľrybieho meralo neuveriteľných 30 cm na dĺžku, 14 cm na šírku a 9 cm na výšku – čo z neho robí najväčšie vajce, aké bolo doteraz identifikované.
- Hoci sa zdá, že žraloky veľrybie sa narodili ako žraloky, nie je to tak.
V skutočnosti sú žraloky veľrybie ovoviviparózne, čiže rozmnožujúce sa vajíčkami. Pri tejto forme rozmnožovania sú vnútorne oplodnené vajíčka zadržiavané v tele samice. Embryá sa vyvíjajú v membránových „škrupinách“, ktoré sa v tele samice olupujú a potom sa narodia ako živé potomstvo.
- Najmenšie znesené vajce je od kolibríka (Čmeľovec kubánsky)
Kolibrík kladie vajíčka, ktoré vážia iba 0,0255 gramov a merajú na dĺžku 6,985 mm, čo predstavuje váhu jedného zrnka ryže!
- Niektoré zvieratá liahnu vajíčka pre vlastný konzum
Trofické vajíčka sú klasifikované ako neoplodnené vajíčka, ktoré sú určené na konzumáciu potomkami. Napr. niektoré včely robotnice kladú trofické vajíčka do plodových plástov a tie neskôr zožerie včelia kráľovná a jej potomstvo vrátane robotníc a budúcich lariev kráľovnej. Rovnako u jediného druhu žiab (Poison Dart) samice kladú pre svoje mláďatá každý deň trofické vajíčka, aby sa zabezpečilo, že budú dobre kŕmené, až kým nebudú môcť chytiť svoje vlastné muchy a chvostoskoky.