Vo väčšine prípadov pri kúpe potravín, vrátane vajíčok, pozeráme na cenu. Pôvod vajíčok už ale zaujíma málokoho. A ak aj áno, väčšinou postačí na obale vajíčok marketingová informácia „Slovenská republika“. V skutočnosti ale nemusí znamenať aj pôvod samotných vajíčok. A práve pôvod je garanciou ich kvality a čerstvosti.
Aké krmivo, také vajíčka
Slováci väčšinou nakupujú vajíčka v akcii alebo s tou najnižšou cenou, nezaujíma ich či ide o slovenské, poľské, alebo ukrajinské vajíčka. Kvalita a výživnosť slovenských vajíčok je pritom spotrebiteľmi hodnotená veľmi dobre. Ich chuť a kvalita závisí od kŕmnej zmesi, ktorú nosnice konzumujú.
„Dĺžka tráviaceho traktu je u vtákov kratšia ako u cicavcov a preto je aj ich metabolizmus rýchlejší. Hlavnou úlohou chovateľov hydiny je zabezpečiť optimálny objem a zloženie krmiva. Pre dobrý rast a znášku musia kŕmne zmesi obsahovať všetky nenahraditeľné živiny, ako sú bielkoviny a aminokyseliny, cukry, tuky, vitamíny, anorganické látky, vodu a samozrejme by nemali obsahovať geneticky modifikované suroviny, prípadne iné nevhodné, alebo zakázané látky“, vysvetľuje riaditeľ Ovogal farm, Birčák.
V slovenských obchodoch bežne nájdete dovezené vajcia síce s nízkou cenou, ich kvalita a čerstvosť je ale otázna. Tak ako sa neustále dováža nekvalitné poľské meno, kedy nepomáhajú ani prísne opatrenia, rovnako je to aj s vajíčkami:
„Kvalita vajca je priamo úmerná zdravotnému stavu sliepky a kvalitnému krmivu. Krmivo nesmie obsahovať žiadne cudzorodé lacnejšie prímesi, ale v zahraničí to tak častokrát je. Napríklad v Poľsku sa často používa u nás zakázaná mäsokostná múčka alebo geneticky modifikované obilniny, či sója.“
Pre slovenských spotrebiteľov sa javia bezpečnejšie a rovnako zdraviu prospešnejšie slovenské vajíčka. To, že sú pravé slovenské je možné zistiť na škrupine vajíčka, ktorá nesie označenie SK.
„Naša farma má dokonca vlastnú výrobňu kŕmnych zmesí, kde používa obilniny a sóju bez genetických úprav, vyprodukovanú iba na území Slovenskej republiky,“ konkretizuje Birčák.
prečítajte si tiež: Slovenské vajíčka sú bezpečné a v ich produkcii sme sebestační
Vek vajec
„Kvalita vajec závisí aj od ich veku. Častokrát dovozy vajec z iných štátov EÚ a dokonca aj z Ukrajiny a ich podozrivo nízka cena je práve to lákadlo pre reťazce, ale kvalitou sú vajcia na hrane záruky. Tá je 28-dňová. Naša farma dodáva do obchodných sietí vajcia nie staršie ako tri dni. Teda vystavovanie na pultoch znesie najprísnejšie kritériá čerstvosti. Častokrát si spotrebiteľ kúpi v obchodnej sieti vajíčka, ktoré precestovali polovicu Európy. Sú vyprodukované vo Francúzsku, Litve alebo Španielsku, zabalené v Holandsku a predávané v Prešove. Dá sa to stihnúť za tri dni ako to deklaruje obchodný reťazec? Určite nie, odrazí sa to na kvalite. Pri slovenských vajíčkach sa to nemôže stať,“ prízvukuje Ing. Birčák.
Ako bežný spotrebiteľ si kvalitu a čerstvosť vajíčka viete senzoricky otestovať sami doma. Skúste si kúpiť slovenské a príklad poľské vajíčka. Urobte test pred uvarením a tiež po. Pri určovaní čerstvosti vám napomôže vhodenie vajíčka do pohára s vodou. To čerstvejšie klesne na dno. Ak ich uvaríte, viete kvalitu posúdiť podľa vône, či farby vaječného žĺtka. Čím je žĺtok žltší, tým je kvalita kŕmnej zmesi lepšia a tým aj výživná hodnota celého vajíčka. Rovnako je to aj s chuťou. Ako bežný spotrebiteľ by ste mali po ochutnaní vedieť povedať, ktoré vajíčko vám chutilo viac. Do budúcna budete skôr vedieť, aké vajíčka kupovať.
www.novogal.eu