Štvorčlenná rodina na Slovensku priamo skonzumuje alebo použije pri príprave jedál približne dvadsať vajec do týždňa. Škrupinky z vajíčok sa väčšinou vyhadzujú do koša alebo skončia v komposte aj napriek tomu, že sa dajú veľmi šikovne zužitkovať.
1. Vyčistia zašpinené povrchy
Škrupiny sa dajú jednoducho použiť na výrobu domáceho netoxického abrazívneho čistiaceho prostriedku. Vyčistíte ním zašpinené panvice, hrnce, toaletu, ale aj zájdené vázy alebo hrnčeky od kávy či čaju.
Na prípravu čistiaceho prípravku potrebujete aspoň tucet škrupiniek. Najprv ich umyte a potom rozložte na plech. Škrupiny vysušte niekoľko minút vonku na slnku alebo v rúre. Mažiarom, mlynčekom na kávu alebo vysokorýchlostným mixérom ich rozmixujte na jemnú zmes. Z tucta škrupín by ste mali získať približne jednu malú šálku práškovej zmesi. Do prášku pridajte 3 rovnaké šálky sódy bikarbóny a všetko zmiešajte s octom alebo vodou tak, aby ste získali tekutú čistiacu zmes. S jej použitím budú zašpinené hrnce či sporák ako nové.
2. Zabezpečia lepšiu úrodu
Akú máte úrodu v záhrade? Vďaka vaječným škrupinkám môže byť ešte lepšia. Škrupiny sú výborným prírodným hnojivom, pretože sú skvelým zdrojom uhličitanu vápenatého pre rastliny a pôdu. Navyše škrupiny znižujú aj kyslosť pôdy.
Škrupiny opláchnite, odstráňte vnútornú priehľadnú membránu, vložte do dostatočne veľkej nádoby a rozdrvte na jemné kúsky. Ideálne je ich použiť na jar do zmäknutej pôdy, avšak ako hnojivo sa dajú ľahko využiť aj počas celého roka, a to pridaním do hliny na záhrade alebo do kvetináčov s pestovanými rastlinami.
3. Telu dodajú vápnik
Prášok zo škrupín vajíčok môže byť pre človeka dobrým zdrojom vápnika. Vaječné škrupiny sú tvorené uhličitanom vápenatým, čiže vápnikom, malým množstvom bielkovín a minerálov vrátane stroncia, fluoridu, horčíka a selénu. Štúdie potvrdili, že sú absorbované rovnako efektívne ako čistý uhličitan vápenatý. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že jeho absorpcia zo škrupín je až o 64% lepšia, čo je pripisované proteínom nachádzajúcim sa v škrupinách.
Mimoriadne dôležitá je však správna príprava prášku. Ak by ste zjedli škrupinky len tak alebo nedostatočne pomleté, mohli by ste si spôsobiť vážne ťažkosti. Príprave preto venujte dostatočnú pozornosť.
Na výrobu domáceho doplnku výživy sa najlepšie hodia škrupinky z bio vajíčok. Škrupinky poriadne umyte pod tečúcou vodou a odstráňte všetky nečistoty. Časti vaječných škrupín s pečiatkou označenia pôvodu oddeľte a vyhoďte. Škrupinky dajte na plech a pečte zhruba 10 – 15 minút pri teplote 180°C. Zbavíte ich tým baktérií a zároveň vysušíte. Po vychladení, škrupinky podrvte mixérom alebo mažiarom na jemný prášok. Aby bol prášok naozaj jemný, tak ho môžete ešte preosiať cez sitko. Prášok uskladnite v uzavretej nádobe a užívajte pridaním lyžičky denne do jedál – jogurtu, polievky a pod., prospejete tak hlavne svojim kostiam.
4. Vypestujú eko sadenice
Na vypestovanie sadeničiek rastlín alebo byliniek sú škrupinky ako stvorené. Tento šikovný trik vám pomôže k vypestovaniu sadeníc ekologickejším spôsobom, a to bez použitia plastových nádob a navyše s obsahom prírodného hnojiva.
Keď nabudúce budete rozbíjať vajíčko, rozbite ho v jeho hornej časti tak, aby sa zachovala čo najväčšia časť škrupinky v celku. Škrupinku jemne opláchnite a vložte do papierového obalu z vajíčok, ktorý poslúži ako dočasný stojan. Keď škrupina vyschne, tak do jej spodnej časti urobte ihlou malú dierku na odtok vody. Škrupinky naplňte zeminou a zasaďte semená podľa návodu. Obal s vajíčkami umiestnite na slnko a pôdu pravidelne zavlažujte rozprašovačom. Akonáhle semienka vyklíčia do požadovanej veľkosti, presaďte ich aj spolu so škrupinkou do záhrady alebo väčšieho kvetináča.
5. Záhradu zbavia slimákov a iných škodcov
Ak vám tohto roku úrodu zničili slimáci, budúci rok sa tomu už budete vedieť vyhnúť. Použijete na nich šikovného eko bojovníka, a to vaječné škrupinky. Tie fungujú ako prírodný prostriedok na zneškodnenie rastlinných škodcov.
Zozbierajte väčšie množstvo škrupín, rozdrvte ich a porozhadzujte na záhrade po pôde v okolí rastlín, ktoré chcete ochrániť. Keďže slimáci neradi preliezajú cez ostré hrany, pretože by sa mohli poraniť, posypaným miestam sa vyhnú a k rastlinám sa tak nedostanú.
6. Pomôžu pri uštipnutí hmyzom
Komáre človeku dokážu poriadne znepríjemniť život. Najviac útočia ráno a večer po západe slnka. Väčšinou sme po uštipnutiach komárom nervózni a dochádza aj k podráždeniu, začervenaniu a svrbeniu pokožky.
Pripravte si zo škrupiniek do zásoby tinktúru, ktorá vám pomôže s úľavou od svrbenia po uštipnutí komármi. Škrupinky podrvte a dajte do uzatvárateľnej nádoby, zalejte jablčným octom a nechajte pár dní odležať. Uhličitan vápenatý, ktorý škrupinky obsahujú, začne reagovať s octom, škrupinky sa rozpadnú a vznikne tinktúra, ktorá po nanesení na pokožku napomôže k odstráneniu svrbenia a podráždenia. Bežne sa octan vápenatý pridáva aj do lekárskych krémov na zmiernenie opuchov.
Tak ako? Budete škrupinky ešte stále vyhadzovať?