Starostlivosť o sliepky je v horúcich mesiacoch podobná tomu, ako by sa ľudia mali v lete starať o seba. Pre ochladenie nosníc a kurčiat dodržiavame zlaté pravidlá, výsledkom čoho sú silné a zdravé sliepky produkujúce plnohodnotné vajíčka.
Nám ľudom sa návyky v lete menia. Prispôsobujeme sa, aby sme sa v horúcom období cítili dobre. Našim nosniciam v podstielkových halách a voliérach vytvárame prostredie, ktoré im umožňuje ľahšie sa prispôsobiť teplu. Základné podmienky na život sú pre ľudí a nosnice počas letného obdobia veľmi podobné: prijímať dostatok vody, chrániť sa pred horúčavou a mať kompletnú a vyváženú stravu.
Sliepky sa nedokážu potiť. Na ochladenie rozťahujú krídla od tela alebo otvoria zobáky a dýchajú rýchlejšie. Ak tieto ochladzovacie stratégie nestačia, vtáky sa stanú letargickými a môžu prestať jesť krmivo, čo môže viesť k chorobám a zníženej produkcii vajec. Na našich farmách sa správnou starostlivosťou o nosnice úspešne vyhýbame príznakom tepelného stresu.
Hydratácia je kľúčová
Nosniciam a kurčatám poskytujeme správne napájanie. Mať dostatok tekutín je v lete pre človeka prioritou. V prípade vysokých teplôt by si ľudia mali vypočítať minimálny príjem čistej vody – 0,5 litra na každých 15 kg hmotnosti.
U nosníc je to podobné. Čistá a chladnejšia voda je pre nich nevyhnutná. Dostatok vody pre naše nosnice a kurčatá v podstielkových halách a voliérach je automatizovaný a zabezpečuje im nepretržitý prístup k čerstvej a chladnejšej vode.
Všeobecné pravidlo však je poskytovať vtákom minimálne 500 mililitrov vody na deň. Pri vysokých teplotách však vypijú sliepky až dvakrát toľko vody ako počas miernych teplotných podmienok. Pitie vody im pomáha ochladzovať ich telesnú teplotu.
Naše tipy pre vás: Ak chováte sliepočky na dvore, poskytnite im viac napájadiel a umiestnite ich niekde vonku do tieňa, aby ste udržali vodu chladnú a kurník suchý. Podávajte čerstvú a studenú vodu ráno a večer.
Telesná teplota nosníc
Ako vyzeral váš posledný teplý slnečný deň? Pravdepodobne ste do svojho dňa zakomponovali niekoľko „chladiacich aktivít“, aby ste si udržali primeranú telesnú teplotu a vyhli sa tepelnému stresu.
Normálna telesná teplota sliepok je medzi 40,56 – 41,67 °C. Ak sa ich telesná teplota zvýši, môže im to spôsobiť stres. Telesnú teplotu nosníc preto máme pod kontrolou a vytvárame im chladné a pohodlné prostredie. Naše haly majú automatizované vetranie a v lete sú klimatizované. Niektoré haly dokonca využívajú slnečnú energiu z kolektorov.
Tipy na udržanie kurčiat v chlade a pohodlí v teplom počasí:
- vytvorte dostatočné prúdenie vzduchu na udržanie vetrania kurníka. Otvorte všetky okná a strešné vetracie otvory, aby mohol uniknúť horúci vzduch a čpavok. Pridajte malý ventilátor na cirkuláciu vzduchu.
- poskytnite vtákom tieň umiestnením striech na výbeh.
- vymeňte pevné dvierka kurníku za sieťové dvierka a majte cez deň vypnuté svetlá. Znížte podstielku, aby ste predišli zachytávaniu tepla.
Kŕmenie
Kvalitné krmivo je jedným z najpodstatnejších faktorov vedúcich k tomu, aby boli sliepky v dobrej kondícii, žili spokojný život a dávali plnohodnotné vajíčka. Letné horúčavy majú tendenciu znižovať príjem krmiva u sliepok. Podávanie plnohodnotného a kompletného krmiva by malo byť prioritou. Keď majú vtáky vyváženú stravu, dostatok vody a chladné pohodlné prostredie, dokážu ľahšie zostať produktívne.
Našou úlohou je nielen počas leta, ale aj po celý rok zabezpečiť pre všetky sliepky na našich farmách optimálny objem a najvyhovujúcejšie zloženie krmiva. Množstvo dennej kŕmnej dávky pri kompletnej kŕmnej zmesi predstavuje okolo 120 g na jednu nosnicu. Na našich farmách však máme automatizované kŕmenie a sliepky tak majú neobmedzený prístup ku krmivu.
Pre správny rast a znášku musia kŕmne zmesi obsahovať všetky nenahraditeľné živiny, ako sú bielkoviny, aminokyseliny, cukry, tuky, vitamíny, anorganické látky a nemali by obsahovať geneticky modifikované suroviny alebo iné nevhodné látky.
Naše vajíčka môžu nosiť označenie GMO free, čo znamená, že neobsahujú geneticky modifikované zložky, a to práve vďaka kvalitnému a plnohodnotnému krmivu. Máme dokonca vlastnú výrobňu kŕmnych zmesí, kde spracovávame obilniny a sóju vyprodukované na Slovensku a bez genetických úprav.
Tipy pre vás, ak chováte nosnice na dvore:
Kŕmime zvyčajne dvakrát denne koncentrovaným krmivom. Ráno podávajte miešaninu a večer celé zrno (pšenica, kukurica, nahý ovos). Ak nemajú sliepky možnosť pastvy vo výbehu, podávajte aspoň raz denne nasekané zelené krmivo. Kŕmidlá umiestňujte vždy do tieňa.