Zvyšujú vajíčka hladinu cholesterolu? Sú bezpečné pre tehotné ženy? Existujú iba biele alebo hnedé vajíčka? V našom článku nájdete vyvrátenia nepravdivých mýtov doplnené o pravdivé fakty.
Mýtus 1: Vajcia zvyšujú hladinu cholesterolu
Možno ste niekde čítali, že konzumácia vajec nevplýva dobre na hladinu cholesterolu. Avšak výskumy z posledných rokov potvrdzujú, že konzumácia vajec nijako výrazne nezvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Pravidelná konzumácia vajec je tak bezpečná aj pre tých, ktorí trpia alebo sú ohrození srdcovými chorobami.
Fakt: To, čo skutočne negatívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi, sú trans tuky, nasýtené tuky a jednoduché cukry, ktoré prijímame z iných potravín. Pre lepšie zdravie nášho srdca je preto dôležité obmedzovať príjem takýchto potravín.
Mýtus 2: Vajcia musia byť uskladnené v dvierkach chladničky
Takmer každá chladnička má na dverách špeciálnu policu určenú na uchovávanie vajec. Uvedený priestor na vajíčka vo dverách chladničky však vôbec nie je najvhodnejším miestom na ich skladovanie. Vajcia by mali byť uskladnené pri stabilnej teplote. Teplota v dverách chladničky sa však mení vždy, keď sa dvere chladničky otvárajú a zatvárajú.
Fakt: Ideálne miesto na uloženie obalu s vajcami je v zadnej časti strednej police vašej chladničky. Vajíčka tak ochránite pred teplotnými výkyvmi a zaručíte, že vajíčka ostanú dlhšie čerstvé.
Mýtus 3: Hnedé a biele vajcia sú nutrične odlišné
Hnedé potraviny sú zvyčajne vnímané ako zdravšie. Napríklad celozrnný chlieb, pšeničné cestoviny, hnedá ryža a ďalšie hnedé potravinárske výrobky sú výrazne výživnejšie ako ich biele náprotivky.
Fakt: Pri vajíčkach to ale neplatí. Štúdie potvrdili, že biele a hnedé vajcia sú v podstate rovnaképokiaľ ide o nutričný obsah a zdravotné prínosy.
Mýtus 4: Tehotné ženy by nemali jesť vajcia
Mnoho tehotných žien počulo fámu, že by nemali jesť žiadne vajcia, pretože vystavujú plod riziku, že sa narodí s alergiou na vajíčka. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy ani výskumy, ktoré by podporili túto mylnú predstavu. Lekári naopak odporúčajú, aby tehotné ženy zaradili vajíčka do svojho jedálnička.
Fakt: Vajcia sú vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov, bielkovín a aminokyselín a sú mimoriadne prospešnou potravinou na konzumáciu počas tehotenstva. Jediná vec, na ktorú by si tehotné ženy mali dávať pozor, je uistiť sa, že nejedia surové alebo nedostatočne tepelne spracované vajcia. Uvedené pravidlo však platí pre všetkých, nielen pre tehotné ženy.
Mýtus 5: Hnedé vajcia pochádzajú z hnedých kurčiat
Farba vajíčka skutočne súvisí s farbou kurčaťa, z ktorého pochádza, avšak nesúvisí s farbou jeho peria.
Fakt: Farba vaječných škrupiniek je ovplyvnená farbou ušných lalôčikov kurčaťa a nie farbou peria. Hnedé vajcia zvyčajne pochádzajú od kurčiat s červenými ušnými lalôčikmi, zatiaľ čo biele vajcia zvyčajne pochádzajú od kurčiat s bielymi ušnými lalôčikmi. Samozrejme, existujú výnimky, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že platí uvedené pravidlo.
Mýtus 6: Vajcia nemôžete zmraziť
V súčasnosti prevláda názor, že vajcia nemôžete zmraziť. Obal s celými vajíčkami naozaj nemôžete vložiť priamo do mrazničky, pretože by vajcia popraskali.
Fakt: Pokiaľ viete, že vajíčka tak skoro nespotrebujete, viete ich rozklepnúť, zľahka ich rozšľahať a potom zmes naliať do nádoby vhodnej na zmrazenie. Keď budete chcieť vajcia použiť, vyberte ich z mrazničky, aby sa rozmrazili, a následne ich môžete použiť ako obvykle.
Mýtus 7: Existujú iba biele alebo hnedé vajcia
Fakt: Kuracie vajcia sú najčastejšie biele alebo hnedé, avšak niektoré plemená kurčiat, ako napríklad Ameraucana alebo Araucana, môžu produkovať aj zelené či modré vajcia. Farba škrupiny závisí od pigmentu známeho ako protoporfyrín, ktorý určuje, či je škrupina hnedá, modrá alebo zelená.
Mýtus 8: Pokazené vajcia vždy zapáchajú
Každý, kto niekedy zacítil pach pokazeného vajca, tak si určite bude túto zatuchnutú vôňu pamätať ešte veľmi dlho. Nemôžeme sa však spoliehať iba na náš čuch. Vajíčko môže voňať a chutiť dobre, zároveň ale môže mať salmonelu. Jej výskyt obmedzíte, ak prasknuté alebo špinavé vajcia vyhodíte. Dôležitá je aj čistota rúk a použitého kuchynského náradia.
Mýtus 9: Surové vajcia sú zdravšie ako varené
Existuje mnoho teórií o zdravotných výhodách surových vajec. Niektorí ľudia konzumujú surové vajcia v snahe získať viac svalovej hmoty, znížiť žalúdočnú kyselinu alebo dokonca si zlepšiť svoj hlas. Aj napriek tomu, že riziko ochorenia na salmonelu je nízke (zvyčajne je infikované iba 1 z 30 000 vajec), tak je podstatné si uvedomiť, že výhody konzumácie surových vajec nie sú potvrdené a sú preceňované.
Fakt: Telo nestrávi surové vaječné bielka tak dobre ako varené. V skutočnosti môže byť absorpcia biotínu surových vajec (vitamín B7) úplne zablokovaná.