Pri kúpe vajíčok tušíme, že pod škrupinkou sa bude nachádzať bielko a žĺtko. Budú ale vajíčka aj kvalitné a zdraviu prospešné? Ako vybrať tie najlepšie vajíčka? Úplne postačí, ak si pri výbere budete všímať pár indikátorov. Vďaka nim sa rozhodnete správne a domov si prinesiete len tie najkvalitnejšie vajíčka.
Čerstvosť – dôležitá súčasť kvality
Kvalita vajec ide ruka v ruke s čerstvosťou vajíčok. Keďže vajíčka často využívame aj surové, rýchlosť doručenia od producenta na náš stôl zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Vajíčko vyprodukované tisíce kilometrov od Slovenska či dokonca na opačnom konci Európy sa môže dostať do našich obchodov aj za desiatky dní. Vajíčka pochádzajúce zo Slovenska sa na pulty predajní dostávajú omnoho rýchlejšie.
Vďaka automatizácii procesu výroby naše Ovogal farm vajíčka expedujeme už do 3 dní odo dňa vyliahnutia nosnicami. V obchodoch ich tak kúpite čerstvé.
Hľadajte označenie SK
Slovenský názov na obale vajíčok nemusí znamenať, že sa za ním ukrýva aj slovenský produkt. Jedine označenie SK priamo na vajíčku je zárukou slovenského výrobku. Označovanie vajec upravuje európska, ale aj slovenská legislatíva: 2 SK LV 1-6.
Číslo pred znakom, označuje chov z akého pochádza vajce: 0 –ekologický/bio chov, 1 – voľný výbeh, 2 –podstielkový chov, 3 –klietkový chov. Ďalšie dve písmená označujú skratku okresu, čiže v tomto prípade je registračné číslo podniku LV (Levice, jedna z našich fariem) a 1 – 6 je číslo prevádzkarne.
Vajíčka Ovogal farm majú okrem registračného čísla LV (Levice) aj registráciu NZ (Nové Zámky).
Aký spôsob chovu je najlepší pre kvalitu?
Vykonané testy v laboratóriách potvrdili, že dobré vajíčko môže pochádzať ako z podstielkového, tak aj z klietkového chovu či voľného výbehu. Najdôležitejšie pre kvalitu vajec je, čím sú nosnice kŕmené, pretože vo vyliahnutých vajciach sa ukáže, čo všetko nosnice získali z krmiva. Čiže ak bude sliepka v krásnom voľnom výbehu kŕmená tým najlacnejším krmivom, nevyliahne kvalitné vajcia. A naopak, ak dostáva nosnica chovaná na podstielke kvalitné krmivo, vajíčka budú spĺňať veľmi dobré kvalitatívne parametre.
Na našich farmách preto kŕmime sliepky výlučne nami vyrobenými kvalitnými GMO free kŕmnymi zmesami.
Hľadajte logo značky kvality
Aj logo značky kvality na obale výrobku vás navedie ku kvalitným vajciam. Značku kvality na základe odborného posúdenia udeľuje slovenským podnikom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Jej cieľom je podporiť a zviditeľniť predaj kvalitných slovenských výrobkov, a zároveň usmerniť spotrebiteľom pri ich výbere.
Ovogal farm požiadal o značku kvality na tri typy vajíčok a všetky získali značku kvality 1. triedy: Slepačie vajcia tuzemské balené po 30 ks, veľkosti M; slepačie vajcia tuzemské balené po 30 ks, veľkosti L; omega vajcia balené po 6 ks.
Nízka cena a skvelá kvalita?
Nízka cena a dobrá kvalita nejdú veľmi dokopy. Ak nájdete vajíčka vo veľmi nízkej cene, skúste sa najprv pozrieť, odkiaľ vajcia pochádzajú. Ak na vajíčku nájdete označenie 2 PL (podstielkové vajíčka z Poľska), pravdepodobne nekupujete želanú kvalitu, ale falošné „kvalitné podstielkové“ vajcia. Poľsko, žiaľ, stojí za mnohými potravinovými škandálmi. „Je pravdepodobnosť 100 ku 1, že 99 % týchto vajec bude od klietkových sliepok. Poľsko má skoro 90 % produkcie v klietkach, a preto je veľmi málo pravdepodobné, že práve tých 10 % svojej produkcie podstielkových vajec bude predávať práve nám,“ vysvetľuje Ing. Ladislav Birčák, riaditeľ Novogalu.
Varovným indikátorom pri kúpe môže byť aj to, že cena podstielkových a klietkových vajec sa nemôže približovať. „Vlastné náklady producentov na jedno vajce na Slovensku predstavujú 0,073 €. Ak však v obchode naďabíte na 30 ks podstielkových vajec za cenu 2,29€, samozrejme z Poľska, určite sa nebude jednať o podstielkové vajíčka od sliepok kŕmených kvalitným krmivom. Nie je možné, že by na Slovensku kvalitné krmivo, nafta či práca zamestnancov bola omnoho drahšia ako v Poľsku. Rovnako slovenské sliepky neznášajú menej vajec ako tie poľské,“ uzatvára riaditeľ.