Stravovanie je rutinnou súčasťou nášho každodenného života a možno prehliadame, aká dôležitá je správna výživa pri zotavovaní sa z COVID-19. Odborníci na výživu tvrdia, že jedlo zohrávajú pri zotavovaní kľúčovú úlohu. Čím je lepšia kvalita prijímanej stravy, tým je pravdepodobnejšie, že sa dáme dokopy rýchlejšie a ľahšie. Mimoriadne dôležitú úlohu zohrávajú najmä bielkoviny.
Viac energie a proteínov
Podobne ako pri každej infekcii, tak aj pri COVID-19 potrebuje telo viac energie a tekutín a taktiež extra proteín, ktorý je potrebný na opravu buniek a tkanív. „Počas infekcie si telo čerpá bielkoviny z našich svalov, ktoré rozkladá na aminokyseliny a tie následne imunitný systém používa na tvorbu nových bielkovín,“ hovorí Philip Calder, medicínsky profesor nutričnej imunológie z Univerzity of Southampton, a dodáva, že preto mnohým ľuďom počas choroby ochabne svalová hmota, zoslabnú a schudnú.
„Počas zotavovania sa z choroby je preto potrebné prijímať väčšie množstvo proteínov,“ dopĺňa profesor Calder. Je to dôležité pre všetkých, ktorí prekonali COVID-19, avšak kľúčové je to najmä pre tých, ktorých choroba zahnala do postele. Telo potrebuje viac energie, aby dokázalo bojovať s chorobou. „Keď je imunitný systém aktívny a bojuje s patogénmi, potrebuje veľa energie. Imunitná odpoveď pritom zahŕňa mnoho činností.“ hovorí profesor.
Aj keď je u chorých chuť do jedla nízka, konzumácia energeticky bohatých potravín s vysokým obsahom bielkovín, ako sú vajíčka, plnotučné jogurty a orechy, a veľkého množstva potravín s vysokým obsahom sacharidov, ako je ovos, chlieb a cestoviny, pomôžu telu zotaviť sa.
Vitamíny, minerály a esenciálne mastné kyseliny
Pri zotavovaní sa je nevyhnutný aj dostatok vitamínov a minerálov. „Tie predstavujú jednotlivých pracovníkov v továrni, ktorí vykonávajú všetky procesy stojace za imunitnou odpoveďou. Sú veľmi dôležití,“ hovorí profesor Calder. Medzi vitamíny a minerály, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore imunitného systému a regenerácii patria:
· Vitamíny A, C, D, E, B6, B9, B12
· Minerály zinok, meď, selén a železo
Uvedené mikroživiny sa nachádzajú v mnohých potravinách vrátane ovocia a zeleniny, mäsa, vajec a mliečnych výrobkov. Pre doplnenie vitamínu D sa odporúča prijímať daný vitamín v zimných mesiacoch ako doplnok výživy (10 mikrogramov denne). Ďalší dôležitý vitamín B12 pre regeneráciu tela po COVID-19 sa nachádza iba v živočíšnych produktoch, takže v prípade, ak je niekto vegetarián, je dôležité, aby prijímal tento vitamín aspoň počas choroby .
Zdravé tuky vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v olivovom či repkovom oleji a tučných rybách, sú dôležité pre energiu a tvorbu nových buniek. Omega-3 mastné kyseliny, esenciálne mastné kyseliny, ktoré si telo nevie vyrobiť dostatok a musia pochádzať zo stravy, sú obzvlášť prospešné pre imunitný systém. Dobrým zdrojom sú naše Omega vajíčka alebo sardinky, losos či makrela.
Profesor Calder dopĺňa, že do stravy je vhodné doplniť aj strukoviny (fazuľa, šošovica a hrášok), tofu a akékoľvek orechy. Uvedená strava bohatá na vlákninu tiež podporuje pestrú škálu dobrých črevných baktérií a zdravú črevnú výstelku, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri regulácii imunitného systému.
Kedy a ako často jesť
Ak ste počas choroby jedli málo alebo ste nejedli vôbec nič, najlepšie bude pridávať si väčšie porcie jedla postupne, pretože tým nedôjde k preťaženiu čriev. „Mäkšie potraviny sú pre črevá ľahšie zvládnuteľné. Obnova čriev bude pomerne rýchla, no v prípade ak vám až tak nebude chutiť a budete jesť menej, môže trvať aj dlhšie, a to niekoľko dní.“
V prípade, ak po prekonaní Covid-19 nemáte podváhu a výrazne ste neschudli, zaraďte do svojej každodennej stravy nasledujúce potraviny. Podľa profesora Caldera práve touto stravou urýchlite zotavenie sa z COVID-19:
– proteín: tri porcie o veľkosti dlane z mäsa, vajec, rýb, strukovín a orechov (ideálne menej červeného a spracovaného mäsa)
– ovocie a zelenina: päť porcií po 80g (asi hrsť)
– mliečne výrobky: tri porcie obsahujúce mlieko, syr alebo jogurt
Zdroje: www.healthshots.com, www.bbc.co.uk