Slepačie vajcia z Dvorov nad Žitavou spĺňajú prísne kritéria kvality a humánnosti
DVORY NAD ŽITAVOU, 25.septembra 2020 (tlačová správa). Jeden z najvýznamnejších slovenských a zároveň európskych producentov slepačích vajec s ročnou produkciou 180 miliónov vajec prerobil viaceré haly na moderné voliérové. Spoločnosť Novogal tak postupne prechádza z obohateného klietkového chovu na voliérový. Na prerobenie posledných štyroch hál, ktorých prestavba trvala rok, spoločnosť preinvestovala niekoľko stotisíc eur.
Voliérový chov je v porovnaní s podstielkovým chovom pre život sliepok ešte viac humánnejší. Pri voliérovom chove ide o veľké haly so znáškovými hniezdami, napájacím a kŕmnym systémom bez dverí a s prístupom vtákov na podstielku. Sliepky sú pritom chované na niekoľkých úrovniach, akýchsi poschodiach, pričom sliepky môžu voľne preskakovať hore a dole alebo z bidla na bidlo. “Voliéry predstavujú pre sliepky omnoho komfortnejšie prostredie. Nosniciam sa ponúka životné prostredie, ktoré je bohaté na zmeny. Technológia je založená na pude vtákov vyhľadávať vyššie položené miesta na odpočinok a tiež ochranu pred nepriateľmi, v tomto prípade ide o prirodzene vyskytujúci sa kanibalizmus medzi sliepkami ,“ vysvetľuje zástupca Ovogal farm, Ing. Ladislav Birčák.
Omnoho väčší a voľný priestor na pohyb má pozitívny vplyv na dobrý vývin kostry a ostatných orgánov sliepok. „Kombinácia klietky a podstielky umožňuje nosniciam sa po celej hale voľne pohybovať, migrovať a hrabať, čo značne zlepšuje ich životné podmienky,“ dopĺňa Birčák.
Investície na prestavbu čerpala spoločnosť z vlastných zdrojov a najmä z úverov od komerčných bánk. Prebudovanie jednej haly stojí pritom 250 tis. eur. Minulá vláda prisľúbila producentom vajec peniaze na prestavby, avšak súčasná vláda sa touto problematikou ešte nezaoberala. Bez finančnej pomoci štátu nebude možná úplná a komplexná rekonštrukcia klietkových chovov na Slovensku, čo môže viesť k zníženiu sebestačnosti v produkcii, k zvýšeniu cien vajec a k zaplaveniu slovenského trhu menej kvalitnými , možno aj starými či falošnými „podstielkovými“ vajcami zo zahraničia.
„Ročne vieme prerobiť 2 – 4 výrobné haly. Vzhľadom na celkové množstvo nosníc u nás 630 tis. kusov, súčasné ceny vajec a prístup k zdrojom to znamená dobu rekonštrukcie najmenej 11 rokov, ale môže to trvať aj oveľa dlhšie, až 20 rokov. Preto je prerábka podľa požiadaviek niektorých reťazcov a ochranárov na Slovensku do roku 2025 nereálna. Nová technológia je tiež pracnejšia a náročnejšia na živú prácu. Momentálne podnik zamestnáva 145 stálych zamestnancov a nárast môže činiť aj 15 – 20 nových, čo tiež zvyšuje náklady. Okolité štáty majú pritom všetky bez rozdielu prístup k najmenej 50% zdrojov vo forme nenávratných finančných príspevkov od štátu,“ dodáva riaditeľ.
Kvalita vajec pritom nesúvisí s podmienkami v akých žijú nosnice. Závisí od krmiva, ktoré dostávajú sliepky. Kŕmne zmesi by mali obsahovať všetky nenahraditeľné živiny a naopak by nemali obsahovať geneticky modifikované suroviny, prípadne iné zakázané alebo nevhodné látky, akými sú rôzne lacnejšie prímesi, ktoré sa často pridávajú do kŕmnych zmesí v zahraničí. Napr. v Poľsku ide o u nás zakázanú mäsokostnú múčku alebo geneticky modifikované obilniny či sóju. „U nás si kŕmne zmesi vyrábame sami, máme vlastnú výrobňu. Obiloviny a sója je výhradne vypestovaná na Slovensku. Nosnice dostávajú plnohodnotné a to najkvalitnejšie krmivo, čo má významný vplyv na kvalitu vajec. Ide pritom o GMO free plodiny, čím zároveň rešpektuje prírodu ako ekosystém,“ dopĺňa Birčák.
Slovenskí producenti vajec majú na základe „memoranda“ do roku 2030 prejsť z obohateného klietkového chovu na podstielkový, voliérový a voľnovýbehový chov nosníc. Aktivity ochranárskych združení a zahraničných obchodných reťazcov, ktorých snahou je obmedziť predaj vajec z klietok, však požadujú oveľa skorší termín, a to rok 2025.
Cena podstielkových vajec je vyššia v porovnaní s cenami vajec z klietok. V súčasnosti tvorí záujem slovenských spotrebiteľov o podstielkové vajcia iba 12%, a to práve z dôvodu ich vyššej ceny. Je preto otázkou čo sa udeje s trhom a cenami vajec v prípade, ak producentom nepomôže štát.