ABC o slepačích vajciach

ABC o slepačích vajciach

1Ako spozná spotrebiteľ v obchode, že ide o slovenské vajcia, stačí len označenie na obale, čo mi to napovie?
To či sa jedná výlučne o slovenské vajcia sa z obalu nedozviete. Dozviete sa len to, že vajcia balila slovenská triediareň alebo baliareň vajec. To, že sa jedná o slovenské vajíčka napovie len kód krajiny , ktorý je vyznačený priamo na každom vajci. SK- Slovenská republika.
2Čo znamenajú tie čísla a písmená?
Význam kódu na vajci napr. 3 SK 1234. Číslo 3 znamená chov v obohatených klietkach, značka SK – kód krajiny( pôvod vajec), čísla za kódom krajiny, konkrétne veterinárne identifikačné číslo chovu, ktoré je pridelené každému schválenému chovu nosníc.
3Sú vajcia označené aj podľa veľkosti?
Na obale vajec býva uvedená aj hmotnostná kategória vajec a hmotnostné rozpätie) napr. L (63-73g), ale niektoré spoločnosti predávajú v jednom spotrebiteľskom balení aj vajcia rôznych veľkostí. Vždy je to, ale uvedené na spotrebiteľskom obale.
4Medzi akými druhmi si môže vyberať (z akého chovu)?
Hneď prvé číslo z kódu na vajci udáva spôsob chovu nosníc. 0 znamená ekologickú poľnohospodársku výrobu, 1 –chov vo voľnom výbehu, 2 –chov na podstielke, 3 – chov v obohatených klietkach.
5Aká dlhá je trvanlivosť vajíčka, resp. ako dlho sa odporúča skladovať v chladničke?
Minimálna trvanlivosť vajec je 28 dní od znášky, skladované pri nekolísavej teplote +5 -+18 C. Konečnému spotrebiteľovi, ale odporúčame vajcia uchovávať v chladničke. Okolo vajec by mal prúdiť vzduch a musia byť uložené tupým koncom hore. Pokiaľ je vajíčko v chladničke dlhšie ako 10 dní treba ho prevrátiť, aby žĺtok sa neprilepil ku škrupine.
6Ako spoznám čerstvé vajíčko od toho čo už je dlhšie odstáte, existuje nejaká zaručená metóda?
Vajíčko skladovaním stráca hmotnosť, lebo sa z neho vyparuje voda. Vajíčko tzv. dýcha. Preto staršie vajcia majú vyššiu vzduchovú bublinu. To zistíme tak, že vajíčko ponoríme do pohára z vodou. Staré vajíčko sa bude vo vode nadnášať. Staršie vajíčko má aj bielok tekutejší. Po rozbití vajíčka bielok sa rozlieva a nedrží pohromade. Z čerstvého vajca urobíte volské oko aj bez formy.
7Sú domáce vajcia naozaj žltšie? Čím to je?
Farba žĺtka nezávisí od spôsobu chovu. Oranžovo žltá farba žĺtka je spôsobená xantofylmi prirodzene sa vyskytujúcimi v krmive hydiny (žltá kukurica, sušená lucerka, senná múčka). Výrobcovia kŕmnych zmesí niekedy nahradzujú prirodzené pigmenty syntetickými (Carophyl).
8Čo si všímať tak celkovo pri kúpe vajec?
Treba si všímať pôvod vajec. Je lepšie si kúpiť vajce z blízkeho regiónu, ako vajce, obrazne povedané, ktoré precestovalo pol Európy. Treba si všímať kód na vajci. Treba si všímať spôsob, akým predajca vajce skladuje v predajni, či nie je orosené, navlhnutý obal. A vyhýbať sa rôznym ambulatným predajom.